snowscene2.jpg

Neyzen Engin Canlı kimdir?

23 Mart 1986‘da İstanbul’da doğmuştur.

2005-2007 yıllarında Neyzen Ender Doğan‘la ney meşk eder ve dereceyle kazandığı Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nü 4. yarıyılda bırakır. 2007 yılında Perihan Dönmez‘den “Türk Müziği Makam ve Repertuar” dersleri aldığı sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı hem “Ses Eğitimi” hem de “Temel Bilimler” bölümünü dereceyle kazanıp, Temel Bilimler Bölümü’ne girmeyi tercih eder.

2007 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestralar Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Topluluğu’nda “Ney Sanatçısı” olarak göreve başlar ve halen görevini sürdürmektedir.

Uluslararası birçok proje, TV-Radyo programı ve sayısız konserde, çok önemli isimlerle çalışmıştır.

Hayat Arkadaşım, Sevgim Sana Miras Kalsın, Naz Makamı, Dilden Kalbe yer aldığı albümlerden bazılarıdır.

Başta Fatih Sanat Merkezi olmak üzere, Enderun Çocuk Üniversitesi, Marmara Akademi, İSMEK, Hi-Jazz Müzik gibi bir çok kurumda Ney Eğitmeniliği yapmıştır.

2016 yılında Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü‘nden mezun olmuştur.

Sanatçı kimliğini, eğitmenlik ve araştırmacılıkla destekleyerek, ney sazının gelişmesine her alanda katkı sunmak adına, dünyada bazı ilklere de imza atmıştır.

Ney sazının bakımı için Kimya Mühendisi Dr. Ayşe Akan ile geliştirmiş olduğu PLENE Ney Yağı, 1000 yıldır kullanılan geleneksel yöntemlerin çok ötesinde bir ürün olarak, büyük katkı sağlamıştır.

Dünyadaki ilk ve tek Ney Akort Programı, 2019 yılında, Neyzen Engin Canlı tarafından geliştirilmiştir.

Sanatçı, 2020 yılında Makine Yüksek Mühendisi Dr. Nureddin Bennett ile dünyada ilk kez 3D Yazıcı İle Başpare Üretimini gerçekleştirmiştir.

2021 yılında, Neyzen Cihan Alptekin ile “Dünyadaki İlk Çok Sesli Ney Albümü” olma özelliğini taşıyan Bostorgay albümünü yayınlamıştır.

Evlidir ve Umut Barış adında bir erkek evladı vardır.NEYZEN ENGİN CANLI © 2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap